• Vranovská přehrada, Štítarský les 468
  • 603 752 077

Turistika

Vranovsko

TURISTIKA | TIPY NA VÝLETY


Národní park Podyjí

nejmenší národní park na území ČR, je jedinečným přírodním celkem, který si zachoval člověkem téměř nedotčenou přírodu. Předmětem ochrany je přirozený úsek hluboce zaseknutého toku řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Najdete zde krásné přírodní scenérie a množství cykloturistických tras.

Přehradní nádrž

je dominantou Vranovska. Vybudovaná byla v letech 1930-1933. Zatopená plocha činí 762,5 ha, hloubka až 45 metrů, délka téměř 30 km. Hráz a hlavní přehradní jezero se nachází asi 1 km od centra Vranova nad Dyjí.

Vranovská přehrada

jedna z nejteplejších přehrad v ČR s množstvím zátok je centrem rekreace, vodních sportů i rybaření. Travnato-písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody nabízí požitek z plavání pro zkušené i začínající plavce. Z Chatové osady Slunečnice je to k vodě pouhých cca 200 metrů chůze.

Lodní doprava

nabízí krásné vyhlídkové plavby loděmi, malý (60 minut) a velký vyhlídkový okruh (120 minut) až k hradu Bítov. Speciální večerní plavby s ochutnávkou vín a sýrů nebo s živou hudbou. Kotviště u hráze.

Vodní elektrárna

Vodní elektrárna Vranovské nádrže pořádá prohlídky tohoto díla.

Státní zámek Vranov nad Dyjí

je dominantou a barokním klenotem obce Vranov nad Dyjí, první zmínky z r. 1100. Za pozornost stojí monumentální tzv. sál předků a kaple Nejsvětější Trojice. Dostupnost autem cca 15 km, nebo pěšky 3 km nebo možnost využít atraktivní svezení výletním kolovým vláčkem z hráze na zámek.

Hrad Bítov

leží 2 km od obce Bítov, nad soutokem řek Dyje a Želetavky. Založen roku 1055, v 18. stol. přestavěn do dnešní novogotické podoby. Poslední majitel baron Jiří Haas (1912-1945) obohatil hradní zoosbírky o vycpané psy (největší sbírka svého druhu na světě). Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů (základní, pivovar, zbrojnice, hladomorna, mučírna). Dostupnost autem 15 km nebo plavbou vyhlídkovou lodí.

Zřícenina Cornštejn

Zřícenina Cornštejn (takto se píše i vyslovuje) – romantická zřícenina plná legend nabízí prohlídky s průvodcem, v létě zpestřené o večerní prohlídky s bílou paní, ohňovou šou, kejklíře a šermířské umění. Autem cca 15 km.

Pevnostní muzeum Vranov

prohlédnout si můžete 2 bunkry československého opevnění z let 1938 a 1970. Cesta 10 minut pěšky od Vranovského zámku směr Šafov.

Znojmo

okresní město vzdálené 25 km, leží na hranici Moravy a Rakouska. Za zmínku stojí historický ráz města s řadou památek: Rotunda sv. Kateřiny, Znojemský hrad, Chrám sv. Mikuláše, Radniční věž, Vlkova věž, Znojemské podzemí, Loucký klášter, městské hradby, Jihomoravské muzeum. Také je Znojmo známé pro svoji vinařskou tradici. 15 km od Znojma najdete obec Hatě (dříve hraniční přechod), tento rozsáhlý prostor je plný atrakcí a nákupních možností. Děti si užijí spoustu aktivit v zábavním parku Merlinův Kinderwelt, navšívit zde můžete i muzeum jukeboxů Terra Technica a nakoupit se dá ve známém outletovém centru Freeport.

Lednicko-valtický areál

je vzdálen asi 100 km, krásná lokalita pro výlety a návštěvu mnoha kulturních památek, zapsaných na seznamu UNESCO. Zámky Lednice, Valtice, Janův hrad, Minaret, Lovecký zámeček, Apollonův chrám, Chrám Tří Grácií, zámeček Belveder.